A párásodásról
Kora reggel az erdőben járva, a természet sok apró szépséget tartogat. Csodás látvány például a pókhálókon függő harmatcseppek csillogása. Éjjel a levegő nedvességtartalma cseppek formájában csapódik le a selymes szálakon, és ezek visszaverik az ébredő nap sugarait. Amit a természetben megcsodálunk, az a mindennapi életben zavar bennünket: bosszantó, ha az autó szélvédője, a szemüveg lencséje vagy éppen az otthoni ablaküveg bepárásodik.
A pókháló példája mutatja azonban, hogy a harmatképződés teljesen természetes folyamat. Bizonyos hőmérséklet és nedvességtartalom mellett ez a jelenség bekövetkezik. Ebben a füzetben olyan megoldásokat mutatunk Önnek, amelyekkel megakadályozható az ablaküveg bepárásodása.
A párazáró fólia, a szarufák közötti szigetelés és a hőszigetelő üveg olyan fogalmak, amelyek 30 évvel ezelőtt szinte ismeretlenek voltak. A hetvenes években fellépő energiaválság és az azt kiváltó olajár-növekedés miatt alakult ki az energiafelhasználás terén manapság tapasztalható tudatosság, valamint az energiatudatos építészet. Korábban az építőanyagok nem zártak olyan légmentesen, mint ma. A szél befújt a tetőszerkezet alá, az ablakok mozogtak, viszont a laza csatlakozások biztosították a folyamatos és természetes szellőzést a házban. Így jutott be kívülről a száraz levegő, és távozott a pára a belső térből. Ezen felül a berendezések
A párazáró fólia, a szarufák közötti szigetelés és a hőszigetelő üveg olyan fogalmak, amelyek 30 évvel ezelőtt szinte ismeretlenek voltak. A hetvenes években fellépő energiaválság és az azt kiváltó olajár-növekedés miatt alakult ki az energiafelhasználás terén manapság tapasztalható tudatosság, valamint az energiatudatos építészet.
Korábban az építőanyagok nem zártak olyan légmentesen, mint ma. A szél befújt a tetőszerkezet alá, az ablakok mozogtak, viszont a laza csatlakozások biztosították a folyamatos és természetes szellőzést a házban. Így jutott be kívülről a száraz levegő, és távozott a pára a belső térből.
Korábban nagy volt a hőveszteség, és a nedvesség is kiáramlott az épületszerkezeteken keresztül. Ma a szigetelés nemcsak a hőt, hanem a nedvességet is a házban tartja.
Ezen felül a berendezések (padlózat, bútorok, falfestés és tapéta) nagy páraszívó képességű, természetes anyagokból készültek, a levegőben található párát nagyon jól megkötötték. A helyiségekben a levegő tehát sokkal szárazabb volt, mint napjainkban, és a pára csak kivételes esetben csapódott le az ablaküvegen.
Manapság hőszigetelő ablaküvegezés, szigetelő rétegek és légzáró csatlakozások szolgálják, hogy a szobákat melegen tartsuk, amely a meleg, párás levegőt is bent tartja.
Ezért a lakóknak maguknak kell megfelelő szellőzésről és levegőhőmérsékletről gondoskodniuk, hogy szabályozni tudják a lakás páratartalmát.
A VELUX több, mint 60 éve fejlesztette ki tetőtéri ablakait. Nincs még egy olyan gyártó, amelynek ekkora tapasztalata lenne ezen a területen. Ha VELUX tetőtéri ablakot választ, biztos lehet benne, hogy minőségi terméket vásárol. Ennek ellenére a VELUX ablakok felületén is megjelenhet a pára. Ez természetes jelenség.
MI A PÁRA?
A pára a tárgyakon, mint pl. üvegen, tükrön, csempén vagy ablaküvegen tapasztalható nedves, ködös lecsapódás. Akkor keletkezik, amikor a nedves meleg levegő hideg felülettel találkozik. A meleg levegő több vizet képes megkötni, mint a hideg levegő, ezért ha lehűl (például az ablaküvegen), akkor a benne lévő felesleges víz kicsapódik.
MIÉRT PÁRÁSODNAK BE AZ ABLAKOK?
Az ablak mindig a helyiség leghidegebb felülete, ezért a páralecsapódás először itt jelentkezik. Nincs olyan ablak, amely olyan felszíni hőmérséklettel rendelkezik, mint egy téglafal. Ahhoz, hogy ezt elérjük, több hőszigetelő üveget kellene beépíteni ugyanabba a nyílószerkezetbe, ami nem kivitelezhető.
Elhelyezkedésük miatt a tetőtéri ablakok különösen ki vannak téve hónak, jégesőnek, esőnek és viharnak. Ezek az ablakok így sokkal jobban lehűlnek, mint a függőleges felületbe épített nyílászárók. Vagyis a páralecsapódás a tetőtéri ablak felületén jelenik meg először.
A LEVEGŐ NEDVESSÉGTARTALMA
Gondolkozott valaha azon, hogy mennyi nedvesség keletkezik lakásában egy nap alatt? A vágott és cserepes növények mellett a főzés, a zuhanyozás, a fürdés és a mosás révén a levegő megtelik nedvességgel. Ehhez hozzáadódik az ember által kilélegzett levegő és a bőrén keresztül távozó nedvesség. Egy éjszaka egy ember kb. félliternyi párát bocsát ki, ez a pára pedig a szoba levegőjébe kerül. Egy háromfős, átlagos háztartás 24 óra alatt összesen kb. 12 liter párát termel.
Hosszú távon ez a nedvességtartalom rongálhatja a lakás berendezését, valamint okozója lehet penészgombák megtelepedésének, így káros lehet az egészségre is. A rendszeres szellőztetés az egyetlen lehetőség arra, hogy megakadályozzuk ezeket a folyamatokat.
A SZOBA HŐMÉRSÉKLETE
A páralecsapódás elkerülése érdekében a szoba hőmérsékletét a lehetőségekhez mérten egyenletesen kell tartani. A változatlan, 21 C°-os hőmérséklet és a légköri, 40%-os relatív páratartalom biztosíthatja az egészséges lakókörnyezetet. Mi több, e két tényező megfelelő kombinációja nem okoz páralecsapódásos problémákat.
A HELYES SZELLŐZTETÉS
Az ablakon megjelenő párát tekintse intő jelnek, amely arra figyelmeztet, hogy többet kell szellőztetnie! Naponta 3-4 alkalommal nyissa ki teljesen az ablakot, esetenként öt percre. Legjobb a kereszthuzat. Ilyen rövid idő alatt sem a bútorok, sem a falak nem hűlnek le. Ily módon nem csak a belső páradús levegő cserélődik ki a külső száraz levegővel, hanem a fűtési költségből is meg lehet takarítani.
A SZOBA HŐMÉRSÉKLETE
Ha az ablak folyamatosan résnyire nyitva van, vagy a szellőzőnyílást folyamatosan nyitva tartják, akkor felesleges fűtési energiát használnak el a fűtési szezonban. Amennyiben a központi fűtés érzékelője automatikusan biztosítja az éjszakai alacsonyabb hőmérsékletet, ajánlott még lefekvés előtt szellőztetni, mielőtt a levegő elkezd lehűlni. Így elkerülhető, hogy a meleg levegő hűléskor pára formájában lecsapódjon.
PRAKTIKUS TANÁCSOK
KORLÁTOZZA A PÁRATERMELŐ TEVÉKENYSÉGEKET!
-
Ha lehetséges, ne a lakásban teregesse ki a ruhákat száradni.
-
Főzéskor vagy zuhanyozáskor tartsa zárva az ajtókat, és azt követően gondoskodjon megfelelő légcseréről.
-
Rendszeresen szellőztessen.
-
Ne engedje, hogy a levegő páratartalma 40% fölé emelkedjen. (A páratartalom mérését könnyen elvégezheti. Az erre a célra szolgáló műszerek pl. barkácsáruházakban is kaphatók.)
-
Ha lehetséges, tartsa a levegő hőmérsékletét 21C°-on.
VÍZFOLTOK KEZELÉSE AZ ABLAKKERETEN
Minden VELUX tetőtéri ablakot gomba- és rovarölő impregnálószerrel előkezelnek. Ezen felül ablakaink bizonyos típusai végleges felületkezelést kapnak gyártáskor, így a nedvességgel szemben a lehető legnagyobb mértékig ellenállóvá válnak. A párával való hosszú távú érintkezés hatására azonban mégis kialakulhatnak vízfoltok. Ezeknek az elszíneződéseknek nincs káros hatása, továbbá nagyon könnyen eltávolíthatók a következő módon:
-
A beszennyeződött részeket finoman csiszolja meg!
-
Tisztítsa le az elszíneződéseket klórtartalmú tisztítószerrel!
-
Vonja be a felületet gombaölő színtelen akril lakkal vagy vízalapú akril festékkel!
Amikor arra készül, hogy beépítse tetőterét, és komfortos lakótérré alakítsa, fogadja meg a következő tanácsot, amely megtérül a jövőben!
RADIÁTOR/FŰTŐTEST
Amikor a radiátorok elhelyezéséről dönt, győződjön meg arról, hogy a fűtőtest az ablak alá kerül. Ez a tetőtéri ablakokra is vonatkozik. Ahhoz, hogy megfelelően tudjon védekezni a páralecsapódás ellen, fontos, hogy a meleg levegő szabadon áramolhasson, és felmelegítse az üvegfelületet. Ezért lényeges, hogy megfelelően alakíttassa ki az ablak körül a burkolatot: az ablak aljánál függőlegesen, az ablak tetejénél pedig vízszintesen.
A HELYES BEÉPÍTÉS ELEMEI
Az építkezés során nem csak a megfelelő szigetelést nehéz kialakítani az ablak és a tető közötti átmenetben, hanem a párazáróhoz és az alátétfóliához való illesztést is.
A HELYES BEÉPÍTÉS ELEMEI
Az építkezés során nem csak a megfelelő szigetelést nehéz kialakítani az ablak és a tető közötti átmenetben, hanem a párazáróhoz és az alátétfóliához való illesztést is.
A helyes beépítés érdekében cégünk minden egyes ablakhoz képes tájékoztatót mellékel, melynek alapján a beépítés módja és menete könnyen követhető.
Amennyiben Ön tetőterébe 5 vagy több ablakot tervez, akkor az építkezésen ingyenes beépítési bemutatót is tartunk. (Ez azt jelenti, hogy technikusunk előírásszerűen beszerel egy VELUX tetőtéri ablakot az ott dolgozó szakemberekkel együttműködve.) A tetőtéri ablak beépítésével foglalkozó ácsokat, tetőfedőket folyamatosan képezzük. A legjobbakat Ajánlott beépítőmesterek listánk tartalmazza, mely kiadvány az építőanyag-forgalmazóknál és vevőszolgálatunknál elérhető.
Tesszük mindezeket azért, hogy Ön ablakaival tartósan elégedett legyen.
A VELUX termékei kiváló minőségét garantálja, a kivitelezési hibák elkerülése Önön és választott kivitelezőjén múlik.
|